Доделување на дипломи на ФТУ

Денес на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид со почеток во 12 часот се одржа промоција на 108 нови дипломирани студенти од Факултетот за туризам и угостителство - Охрид и двајца магистри. На промоцијата пред се обрати деканот на факултетот. Во текот на доделувањето на дипломи посебно беше промовиран најдобриот студент од генерацијата, Радмила Матеска од студиската програма туризам која има просечна оценка од 9.97. Најдобриот студент од ФТУ беше промовиран и на Универзитетската промоција на најдобри студенти во Битола.

XIV International Scientific Conference on Service sector INSCOSES 2018, Ohrid 14-15 September 2018

Faculty of Tourism and Hospitality Ohrid is organizer of the XIV International Scientific Conference on Service sector that will be held in Ohrid on 14-15 of September, 2018. The aim of the Conference is to stimulate open discussions between experts, practitioners, researchers, scholars and academia on various aspects of services sector development. Participants can submit review and research papers related to the conference main topic and the different thematic areas of the conference related to tourism and hospitality; insurance; customs and freight forwarding; and financial services.

Посета на на Руската Царинска академија

Во периодот 27.10.2017 до 01.11.2017 Деканот на Факултетот за туризам и угостителство и Ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, Проф. д-р Сашо Коруновски, беа во посета на Руската Царинска академија. При посетата остварена е средба со Проректорот за меѓународна соработка, Проф. д-р Андреј Клоченко, Деканот на студиската програма Царина Проф. д-р Игор Сергеев, како и Ректорот на академијата Проф. д-р Владимир Мантусов. Ректорот Проф. д-р Сашо Коруновски и Ректорот на Руската царунска академија Проф. д-р Владимир Мантусов потпишаа договор за соработка помеѓу институциите.

Информација за учество на Форум 16+ 1

Oд 14 до 16 септември во Подгорица, се одржа Форум 16+1 за соработка помеѓу Народна Република Кина и 16 држави од Централна и Источна Европа. Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола е активен учесник на овој форум. Во рамки на Форумот се потпиша договор за креирање на 16+1 Унија на Колеџи од областа на туризмот во која учествува и Факултетот за туризам и угостителство - Охрид. Оваа иницијатива е поддржана од страна на Владата на Народна Република Кина.

Посета на Факултетот за туризам и угостителство – Охрид од амбасадорот на ЕУ во Република Македонија Самуел Жбогар

На 21.06.2017 година во посета на Факултетот за туризам и угостителство – Охрид беше амбасадорот на ЕУ во Република Македонија Самуел Жбогар со претставници на Делагацијата на ЕУ во Македонија, како и делегација на општина Охрид на чело со градоначалникот на Охрид д-р Никола Бакрачески.

Посета на претставници од Руската академија за Царина

На 29.05.2017 година во посета на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид беа професори од Руската Царинска академија. Остварија средба со Деканот на Факултетот, Проф. д-р Цветко Андреески, Ректорот на Универзитетот Св. Климент Охридски Битола и со раководителот на студиската програма Царина и шпедиција Проф. д-р Вера Караџова. На состанокот беа разгледани можностите за идна соработка и беше разгледан текстот на договорот за соработка што ќе биде потпишан дополнително.

Огласна табла

Соопштение ЗА КОЛОКВИУМ РЕОСИГУРУВАЊЕ - ОХРИД

15/12/2017 - 11:15

Се известуваат студентите од Охрид, III година насоката Осигурување кој го имаат избрано предметот РЕОСИГУРУВАЊЕ дека II Колоквиум е закажан на ден 20.12.2017 год. (Среда) во 11 часот, Предавална 4.

Соопштение за Осигурување на земјоделството

15/12/2017 - 11:15

Се известуваат студентите од Охрид, IV година од сите насоки кој го имаат избрано предметот ОСИГУРУВАЊЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО дека Колоквиум е закажан на ден 22.12.2017 год. (Петок) во 10 часот,  Предавална 4.

Промена на термини за полагање II колоквиуми - Проф.д-р Мирјана Секуловска

13/12/2017 - 12:24

Ве известуваме за промена на веќе закажаните термините за II (втори) колоквиуми по предметите: ЛОГИСТИЧКИ СИСТЕМИ и БИЗНИС ИНФОРМАТИКА, кои ќе се одржат на ден 25.12.2017 (Понеделник) во 12:00 часот.

Предметен професор:

Проф.д-р Мирјана Секуловска

Известување за одлагање на предавања - Социологија на туризмот

13/12/2017 - 12:06

Предавањата по предметот СОЦИОЛОГИЈА НА ТУРИЗМОТ на ден 14.12.2017 (Четврток) нема да се одржат заради службено отсуство на Проф.д-р Пере Аслимоски.

Предметен професор:

Проф.д- р Пере Аслимоски

Доделување на дипломи на ФТУ

12/12/2017 - 15:15

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СТУДЕНТИТИ ОД СТУДИСКИТЕ ПРОГРАМИ ТУРИЗАМ, ХОТЕЛСКО-РЕСТОРАНСКА, МЕНАЏМЕНТ ВО УСЛУЖЕН СЕКТОР

11/12/2017 - 12:31

Почитувани студенти,

На 12.12.2017 (вторник) во 12:00 часот во предавална 5 ќе се одржи презентација од претставници на швајцарската организација Swisscontact за можностите за пријавување со студентски истражувачки труд на Светскиот Форум за туризам кој се одржува секоја година во Швајцарија. Студентите кои ќе се пријават за изработка на труд ќе имаат соработа со професор-ментор од ФТУ, а за оние чии трудови ќе бидат избрани да се вклучат во натпреварувачкиот дел ќе бидат покриени трошоците за патување и престој.

ИЗВЕСТУВАЊЕ за предметот ОСИГУРУВАЊЕ ВО ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО

11/12/2017 - 08:53

Се известуваат студентите од Охрид, III година од сите насоки кој го имаат избрано предметот ОСИГУРУВАЊЕ ВО ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО дека консултациите се на ден 13.12.2017 год. (Среда) во 13 часот,  Предавална 4.

• 1 of 59